Breaking news: Ázijské fjúúžn otriaslo našou kuchyňou

Breaking news: Ázijské fjúúžn otriaslo našou kuchyňou

Tento blog píšem ešte v zástere neďaleko miesta činu. Moje chuťové bunky sa ešte nestihli spamätať, čo zažili. Na zástere ešte nezaschli kvapky omáčky. Všetko sa zvarilo tak rýchlo. V dlaniach mám ešte tras z toho, ako silno som ich zatínala. Od radosti, že sa mi to podarilo. Moje prvé ozajstné ázijské fjúúžn, ktoré sa len pár minút dozadu prehnalo našou kuchyňou.

Už pár dní som mala chuť na ázijské jedlo – nudle, mrte koriandru, zázvor, limetku, … Nemohla som dlhšie čakať, musela som si uvariť presne svoju predstavu o dokonalom ázijskom jedle (ako správna ambasádorka klubu Uvar si sám). Ešte ráno som avizovala Marošovi, že budem variť. Čo? Neviem, niečo nájdem. A aj som našla. Inšpirovala ma sčasti kamoška a podobná úchylačka na jedlo, hedonistka Majka (MaryIcony). Pred pár dňami dala na svoj blog článok o vietnamských rezancoch Pho chay. Diky, Maji. Druhý podnet inšpiratívneho charakteru prišiel od starého známeho – Jamieho Olivera. Na Facebooku sledujem jeho food chanel a ukladám si jeho šmakózne videá na chvíle, keď mi je otupno. Som divná, keď ma tešia pohybujúce sa obrázky pripravujúceho sa jedla? Podľa mňa som naprosto normální, keď som si uložila aj video o Veggie Noodles Stir Fry ako 60te v poradí (nielen Jamieho videá si ukladám – veď kukajte, koho ešte stalkujem).

Celý deň som si v hlavičke tieto fajnové recepty skladala, spájaja a kombinovala. Iná cesta ako do obchodu po čerstvý koriander, hráškové lusky, ružovú cibuľu a ryžové rezance, nebola. Maroš šípil, že ak prispeje svojou trošku, ujde sa na tanier aj jemu. Domov doniesol striploin steak, mrkvu a pivo. (Ak vám to nepasuje do receptu, je to v poriadku – pivo je vždy pre istotu).

Recept na ázijské fjúúžn IMG_0887

Počkajte, musím si nabrať na paličky ešte trochu. Mňaaaam.

Ingrediencie: 

ružová cibuľa (alebo aj červená) – takúto som našla vo Freshlandii (pááničkááá)

hráškové lusky

ázijské kombo: cesnak, zázvor, limetka, koriander

mrkva, cuketa, jarná cibuľka

IMG_0893sójová omáčka

čili (sweet čili)

kešu oriešky

ryžové sklenné rezance

striploin steak

IMG_7271

Postup

Najdôležitejšia je čo? Správne, príprava. Všetky suroviny, okrem steaku a rezancov som si nakrajála na rôzne kúsky, s ktorými by sa mohli aj deti v škôlke učiť rozoznávať tvary – kocky, prúžky, kolieska, stužky (po anglicky ribbon), … Vo woku som rozohriala olej a ako prvé mu hodila napospas cibuľu. Počkala som, kým sa nenechala obmäkčiť a prihodila som k nej svätú trojicu ázijskej kuchyne cesnak, zázvor, koriander. Cítite tú vôňu? Medzičasom som rezance namočila so studenej vody a nasolila steak. Do woku som prihodila kolieska cukety a po asi troch minútach a 48 sekundách aj hráškové lusky. Trochu soli, trošku viac sójovky, ešte viac čili. Áááá, vonia, vonia, vonia. Skoro som zabudla, kešu oriešky som si opražila nasucho na malej panvičke.

Do woku sa pýtala už aj mrkva. Pridala som aj trochu jarnej cibuľky. Prišla tá správna chvíľa na steak. Na rozpálenej panvici som ho spravila médiovo – taký bol fešácky, až sa maslo pri ňom roztopilo.

Tákže, stejčík oddychuje, oriešky tiež, pariaci obsah woku sľubuje nového kandidáta do Môjho osobného zoznamu úplne topkových jedál. Rezance som po štyroch minútach v studenej vode, kde nabrali objem, šmarila do vriacej vody a varila asi ďalšie štyri minúty.

IMG_0890Prepáčte, opätovne som sa zaslintala. Kde som to prestala?

Stejk som nakrájala na slušivé rezančeky a poviem vám tak, už dlho sa mi takto nepodaril stejk + striploin je vďaka svojej tukovej vrstve nenormálne chutný (tuk je dobrý, maj dosť tuku, buď ako striploin).

Do woku som pridala ryžové rezance, premiešala, prihodila na vrch stejkové rezančeky, kúsky koriandra, jarnej cibuľky a zatancovala si tanec radosti takzvaný dupkáčik sporákový. Nečudujte sa mi, kukajte, čo sa mi podarilo:

IMG_7272Maroš povedal, že malé SOHO u nás doma a úprimne, božemóooooj, famózne to bolo. Spojenie vietnamského receptu od Majky, Jamieho vegetariánskych nudlí, mojej lásky k hovädziemu a vlastnej tvorbe som dosiahla želaný efekt – ázijské fjúúžn, po ktorom zostal len prázdny wok.

Ak sa vám môj blog páči, môžete mi vyjadriť sympatie aj hlasom aj v súťaži Bloger roka 2017.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *