Burger náš každodenný, priprav si aj dnes

Burger náš každodenný, priprav si aj dnes

Burgríky, burgríky, kdeže ste sa vzali? Z neba ste nám spadli, v bistrách ste vyrástli  – môže sa starý strýko McDonald už desaťročia snažiť rýchlo robiť hamburgery s kolieskami uhoriek, keď sa z jeho hlavného biznisu zrazu stane kultové a statusové jedlo, ktoré si musia všetci vychutnávať po-ma-li-čky. Nech zdvihne zamastenú paprču ten, kto ešte nemá svoj obľúbený burger v rámci burgrárni v Bratislave alebo v širšom okolí, alebo hocikde inde (strýko Donald sa neráta, sorry).  A přitom taková blbost – žemľa, fašírka z mletého mäsa, syrček, … Veď to dokáže spraviť každý. Hej, preto robia burgre aj prevádzky, kde ešte zostalo aspoň jedno voľné miesto na zamastenom jedálnom lístku hneď vedľa černohora a Cesar šaláta. No nevyhýbajú sa im ani niektoré fancy reštaurácie, burger s foie gras ste už jedli? Takto vám poviem, burgre do burgrárni – v tomto som gastronáci. Koniec úvah na túto šťavnatú gastrotému.

(Neviete, ako sa vkladá nejako rozumne galéria do článku? Nemôžem vedieť všetko, aj mudrovať, aj burgre chystať, aj galériu nahadzovať.)

S Marošom milujeme burgre a burgre milujú nás. Veď inak by sa na nás tak nelepili, či? Odjedené máme svoje najlepšie kúsky v BeAbout, v Roxore, v Regáli, v Savage Garden, v Brne, vo Viedni, v Bruseli, v Berlíne, a aj doma. A keďže sa momentálne nachádzame v sekcii Archívne, vyberám zo svojho archívu jednu šmakotku – môj burger, ktorý občas pripravím aj doma. Na námety už vyššie spomenutého a odjedeného.

Toto je on – pod fotkou nájdete recept na túto podarenú slintačku (skromne podotýkam, že je naozaj výborný, údajne konkurencieschopný aj burgrom v preverených prevádzkach – hodnotenie zaujatého pozorovateľa 🙂 ).

img_0687

Suroviny

Domáce žemle (ha – ha, aj to raz príde) – nateraz postačia aj poctivé žemle od lokálneho dodávateľa, napríklad z najbližších potravín, kde ich pečú (nie dopekajú)

Mleté mäso (u mňa čisto hovädzie)

Kyslé uhorky

Slanečky (tie smiešne slané kúsky rybiek, ktoré sa mne od malička spájajú s jednohubkami na Silvestra)

Majolenka (alebo praobyčajná majonéza)

Kečup (pokojne aj ostrý – samozrejme domáci, bio, eko, free, paleo, hygienic – srandujem – aký vám chutí)

Čedar

Paradajky

Slanina

Maslo

Veľa lásky a odjedených burgrov

(hádam ste nechceli gramáže?)

Soľ, korenie

 

Postup

Mäso si zmiešajte so soľou, korením, pridajte slanečky a kyslé uhorky nakrájané na jemnulilinké/malilinké kúsky (ideálne brunoise 3 x 3 mm – keď sa vám to podarí, môžete ma to prísť naučiť 🙂 ). Môžete pridať aj niečo pikantné, napríklad chilli pastu, alebo kúsky chilli, alebo trochu horčice. Poriadne vychuťte tak, aby vám to chutilo (veľmi múdra veta) a nechajte na chvíľu v chlade poležať. Medzičasom si nakrájajte paradajky na kolieska, uhorky na tenké plátky, zmiešajte majonézu (majolku) s kečupom, namrvte syr (veľmi dôležité), nakrájajte slaninu, rozrežte žemle, rozohrejte gril, panvičky, nalejte si pivo.

Z mäsovej zmesi vypracujte guľky, ktoré potom efektne a hlučne tresknutím dlane rozpučte na požadovaný hamburgerový tvar. Ešte čakajte, z panvičky sa už pomaly parí. Osmahnite si nasucho žemle a nechajte ich niekde v teple (v nahriatej rúre). Osmahnite si namastno slaninu, či už kúsky alebo plátky a tiež ju niekam odložte nabok, aby ste ju celú nezjedli skôr, ako sa stane súčasťou burgru.

A ideme na mäso. Hoďte ho na gril či na rozpálenú panvičku a opekajte z každej strany. Úplne skvelé je, ak máte to profi zaťažovadlo na mäso, ktoré vám z neho spraví decentnú placku, nie zdrcnutú fašírku. Pokiaľ sa mäso opeká, ogrilujte paradajky a natrite si spodok žemle majonézovokečúpovou zmesou. Ja druhú časť žemle potieram maslom – drobnôstka, ale taká fajná, že až.

Ide sa vrstviť – na spodok žemle šupnite mäso, na neho syr, nezabudnite na uhorku, plátok paradajky a slaninu a pokojne ešte posypte syrom alebo prelejte majonézou.

Hotovo, dobrú chuť a poriadne zababrané ruky prajem 🙂

Tip na záver, pokojne pridajte do burgru aj guacamole – zababrete sa ešte viac a je to aj mňamózne.

 

Ak sa vám môj blog páči, môžete mi vyjadriť sympatie aj hlasom aj v súťaži Bloger roka 2017.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *