Ako som to prehnala, aneb boloňské špagety pre 18 ľudí

Ako som to prehnala, aneb boloňské špagety pre 18 ľudí

Občas si v robote poriadne zavarím. A ono sa mi to prepečie. Prečo? Lebo kolegom chutí, čo navarím. Naučila som ich na to. Sú to vďační jedáci. A práve vďaka nim tak skoro variť neprestanem. 

Kde bolo, tam bolo – môže za to Jamie

Všetko sa to začalo niekedy v máji 2015. Vtedy som naplno robila na projekte Bookio.sk a zapojili sme sa s kolegami do iniciatívy Food Revolution Day. Pokojne si kuknite link, ak neviete, o čom táto celosvetová cool haluz pod vedením Jamieho Olivera je. Rozmenené na naše drobné, zorganizovali sme po prvýkrát v práci spoločný brunch. Ten prvý bol ešte ako tak zdravý, nátierky, šaláty, zeleninka, mňamky, mňamky, … A bolo to dosť fajn. Všetci sme spoločne mňamkali, mľaskali, hmkali a už to bolo – jedlo zbližuje, upokojuje, spája, zjednocuje, spomaľuje svet (ak to práve nie je fast food), vracia pôžitok zo života – tak som to vnímala vtedy ja a tak to vnímam aj teraz, lebo tradícia brunchov sa až do dnešných dní v našej firme (ZľavaDňa.) zachovala. Vždy si od radosti poskakujem ako pukancová kukurica v mikrovlnke, keď môžem pripraviť a zorganizovať brančík (ňuňuňu oslovenie brunchu, lebo všetci sú z neho ňuňuňu) pre kolegov.  Po novom mám k dispozícii aj fešácku kuchyňu s indukčnou dvojplatničkou, na ktorej sa dajú vyčarovať famózne veci. Napríklad ako boloňské špagety.

Takto vyzeral prvý brunch v ZľavaDňa.
Takto vyzeral prvý brunch v ZľavaDňa.
Takto vyzeral asi tretí.
Takto asi šiesty.
13235526_1408290972530541_1028384126936623304_o
Toto bol asi ôsmy v poradí – máme ho raz za mesiac.
15338665_10207772677334162_8949153721738278514_n
Na mikulášsky brančík došiel aj sám Dedo Mráz 🙂

Vo veľkom

Asi som už niekde spomínala, že varím vždy (ako) pre siedmich trpaslíkov. Nie, nie je to preto, že mám šesť súrodencov, ani som nebola vedúca kuchyne v detskom tábore. Jednoducho nemám mieru. Bez bázne a hany, nemám. No mám na to, podľa mňa, dobré vysvetlenie. Zbožňujem, keď ľuďom chutí, keď majú pôžitok z jedla. A čím viac ľudí má z jedla pôžitok, tým som šťastnejšia. Preto varím pre veľa ľudí – buhaha, you make me happy, you hungry … sweethearts 🙂 .

Po Novom roku som sa preto rozhodla deckám v práci navariť. Indukčná dvojplatnička a môj legendárny osemapollitrák mi nedali veľmi na výber. Rozhodla som pre boloňské špagety. Ešteže som si ja múúdra zobrala z domu aj druhý hrniec, že na omáčku. A ešteže som si pri jeho položení na sporák uvedomila, že mi poslúži akurát tak ako zákryt na veľký hrniec. (Pozn. autorky: Nie všetky hrnce, ktoré dokáže oblízať plameň plyňáka, sú prítulné aj k indukčnej varnej doske).  Takže som musela v jednom obrovskom hrnci zvládnuť uvariť aj omáčku, aj špagety. Šikovná Miruška, zvládla to.

15873570_1185529138210639_8623605766350450335_n
Základ boloňskej omáčky.

Z matiky osmička

Na obed sa mi nahlásilo dohromady šesť ľudí (vrátane mňa). Svojim kučeravým mozgom som si rýchlo prepočítala, že šesť ľudí po jednej porcii á 200 gramov (šak, nech nehladujú), to je 1 200 gramov tuhej stravy a ešte k tomu omáčka (zjavne má podľa mňa nulovú hmotnosť a objem). Takže som šla s mojími výpočtami a normami, z ktorých by ministerstvo pre zbytočné normy asi vybuchlo, na nákup. Takto vám poviem. Jedli sme prvýkrát ôsmi – 8 ľudia (z toho 4 chlapi) a 3 ľudia si ešte raz pridali dupľu. To nie je všetko, rátajte ďalej. Na druhý deň sme jedli tie isté špagety pre šiestich štyria. Dve porcie som odniesla domov Marošovi a sestre. A aby to nebolo málo, zahliadla som, ako si jednu porciu vychutnával ešte ďalší kolega. Otázka znie: Pre koľko ľudí spravila Miruška špagety? (Správne odpovede píšte do komentára. Jedného z vás odmením. Malou násobilkou 🙂 ).

Áno, prehnala som to. Ale toľko šťastných a najedených očiek sa na mňa kukalo.

Recept

Boloňské som robila asi po druhý raz vo svojom krátkom a intenzívnom živote. Veď čo je ťažké na mletom mäse s koreňovou zeleninou a vínom? Nič, akurát ten ukrutný  čas tri hodiny, ktorý sa na mňa škeril z receptu. „Há, há, moja, toto nie je nič pre tvoje rýchle varenie.“ Ak ste však skúsený kuchár ako ja (hešteg pokora, hešteg skromnosť), tak viete, že tie receptové tri hodiny sa dajú skrátiť a výsledok je stále fenomenálny. Tááákže, nakoľko gramáže stále bojkotujem (aj tak mi sú na dve veci), tu je zoznam surovín na boloňské špagety:

špagety, mleté mäso (u mňa vždy čisté hovädzie), cesnak (veľa), koreňová zelenina (mrkva, petržlen, kaleráb), cibuľa, paradajky, lúpané paradajky, paradajkové pyré (paradajkový pretlak sa mi nepáči), červené víno, čierne korenie, soľ, bobkový list, rasca a veľa lásky.

Najprv som všetko nakrájala a pripravila. Cibuľku som orestovala, pridala koreňovú zeleninu, rascu a bobkový list. Po vytriezvení z vône restovanej zeleniny som šupla do hrnca mleté hovädzie mäso a cesnak. Veľa cesnaku. Restujeme, restujeme. Na rad prišla soľ a korenie, v tesnom závese s paradajkami, paradajkovým pyré a lúpanými paradajkami. Hókus pókus s vareškou, soľ, korenie, decko – dve vína. Varíme, varíme. Dusíme, varíme. Ochutnávame, dosoľujeme, koreníme, cukríme, zjemníme maslom a tešíme sa na výsledok. Po celý čas podlievame láskou.

15873167_1185529058210647_5722851971288185422_n
Zlomok surovín a moja „kuchárka“ – zošit, kde si zapisujem len suroviny, nie gramáže 🙂

Najprv som si spravila omáčku, prikryla osemlitrák menším hrncom. Potom som omáčku preliala do menšieho hrnca a vo vymytom veľkom uvarila špagety (ehm 3 balenia po 500 gramov – stále v domnení, že toto bude okej pre šiestich – naivka). Na špagetový hrniec som položila menší hrniec s omáčkou – vychytávkový alert – omáčka sa ohrievala vďaka pare z osemlitráku a voda v osemlitráku zakrytá menším hrncom rýchlejšie zovrela.

Pocta špagetovému monštru

Je možné, že po tomto špagetovom extempóre ma s láskou vezmu do spoločenstva pastafariánov – vyznávačov lietajúceho špagetového monštra. Neprekáža mi to, kolegovcom, aj Marošovi, aj sestre a v neposlednom rade aj mne, chutilo. A variť budem aj naďalej. Veľa 🙂

 

Ak sa vám môj blog páči, môžete mi vyjadriť sympatie aj hlasom aj v súťaži Bloger roka 2017.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *