Recept, vďaka ktorému nebude hladovať aspoň jeden muž

Recept, vďaka ktorému nebude hladovať aspoň jeden muž

„Mám doma peknú hovädzinu, asi urobím guláš.“ „Ja som robila minulý týždeň.“ „Tak napíš blog, aby som podľa toho navarila, inak bude muž hladný.“ To som nemohla dopustiť – lebo žiaden muž nemôže byť hladný. Nech sa páči recept na hovädzí guláš.

Tento dialóg sa odohral medzi mnou a kolegyňou, ktorá ma takto primäla po týždni napísať ďalší blog. Viete, veľa varím, malo píšem. A potom musím veľa písať o tom, čo varím. A potom málo varím, lebo píšem o tom, ako som varila. First world problem 🙂 Takže niekedy potrebujem usmerniť. Napríklad aj vyhrážkou, že niekto kvôli mne zostane hladný. V živote by som si to neodpustila.

Ruku na pokrievku, hovädzí guláš som robila po prvýkrát. Ako správna gulášová panna som si vygooglila asi päť rôznych receptov na guláše. Chcela som, aby ten môj bol štipľavý ako maďarský. Avšak z receptúry na plzeňský guláš sa mi pozdávalo pivo, z receptu na záchranárskyguláš zase výsledná fotka :), a tak som spojila tri rôzne recepty dohromady. Tu je výsledok. Opäť raz poprosím, nečakajte gramáže.

IMG_0927

Suroviny

 • Hovädzie mäso na guláš (povedzte to mäsiarovi, on vie, aké má odrezať)
 • Habanero papričky
 • Cibuľa (objemovo toľko, čo mäsa)
 • Cesnak
 • Červená paprika + zelená paprika
 • Mletá sladká paprika
 • Soľ, korenie, majorán, rasca
 • Paradajkový pretlak
 • Čierne pivo
 • Veľa, preveľa lásky
 • Kvapka worchestrovej omáčky

IMG_0928 Postup

Alfa a omega je príprava – ja som preto už klasicky vytasila všetky mištičky na kuchynskú linku a do nich som nakrájala všetky ingrediencie. Mäso na kocky, zbavené iba najväčšieho bordelu (väčších šliach), lebo takzvané glejovky sa rozvaria a dajú gulášu tú správnu chuť. Cibuľu na drobno – ja som si poplakala viac ako pri Titanicu. Cesnak nadrobnejšie – to som už neplakala. Habanero papričku na malé kúsky – opäť som plakala. Obidve papriky bez jaderníkov na približne rovnaké kúsky – tu mi bolo trápne plakať. Čo robí guláš gulášom je poctivo osmažená cibuľa. Na dvoch lyžiciach bravčovej masti som ju opražila do slabohneda. Monika, musíš pravidelne miešať, aby sa nepripálila. IMG_0929 (1)Do cibule som pridala rascu a majorán a pražila ďalej. Prihodila som aj papričku a cesnak. Opražovanie pokračovalo. Trvá to cca 20 minút, ale je to svätý grál guláša. Podľa mňa. Prihodila som mäso a takisto za občasného miešania som ho oprážala. Keď sa už každý kúsok uzavrel do seba, posolila som a pokorenila zmes. Zaliala som čiernym pivom v pomere asi tri deci do hrnca pre guláš, dve deci do pohára pre mňa. Nechala som chvíľu prevrieť. Nasledoval paradajkový pretlak a pokrievka na hrniec. Dusenie. Celkom dlhé, kombinované s miešaním. A ochutnávanie. Do hrnca sa vypýtali ešte pokrájané papriky. Znova dusenie a miešanie. Guláš potrebuje svoj čas, ja som  mu ho dopriala. Lebo, čo dáš gulášu, to dá aj on tebe.

IMG_0930

A čo ku gulášu? No predsa „maminčín knedlík“. Recept od maminky znie: žemle alebo rožky namočíte do vlažného mlieka, pridáte rozpustené maslo, vajíčka, soľ, korenie a petržlenovú vňať. Uplácate na lepkavú hmotu, ktorú zabalíte do potravinárskej fólie vo forme valčeka. Necháte oddýchnuť a varíte asi 20 minút vo vriacej vode. Takže už žiadne otázky typu: „Mirko, jak si varila tenhle knedlík?“.

IMG_0931FullSizeRender_4FullSizeRender_2

Keď som vydusila z mäsa, cibule a zvyšných pochutín to najlepšie, stačilo už len naliať pivo do pohára a podávať môj prvý trojjediný guláš. Nech sa páči, tu je:FullSizeRender_6

Mám dušu na mieste, že som zabránila hladomoru v kolegyninej rodine a verím, že aj v tej vašej domácnosti zavládne pokoj a porozumenie pri pochutnávaní si na tomto guláši. Lebo ten môj bol naozaj vynikající.

P.S. Ak máte doma chlapa ako je môj Maroš, šľachy odstráňte naozaj svedomito. Nie každý ich v guláši ocení. Inak mu samozrejme chutil 🙂

FullSizeRender_3 FullSizeRender_4

Ak sa vám môj blog páči, môžete mi vyjadriť sympatie aj hlasom aj v súťaži Bloger roka 2017.


Fatal error: Call to undefined function get_komentáre_number() in /nfsmnt/hosting2_1/a/b/ab4d28ab-a29a-4cc4-b5a1-0e324087f102/meatwithus.com/web/wp-content/themes/nisarg/comments.php on line 27